„Stříbro je nepostradatelný, strategický kov nahraditelný pouze zlatem.“

5 zákonů zlata od George Samuela Clasona
Březen 31, 2017
7 etap vývoje každého impéria
Květen 17, 2017

„Stříbro je nepostradatelný, strategický kov nahraditelný pouze zlatem.“

Stříbro podobně jako zlato sloužilo k placení a směně celá tisíciletí. Po celou tuto dobu bylo stříbro nejběžnějším platidlem pro každodenní transakce. Až do 19. století platil v mnoha zemích čistý stříbrný standard nebo bimetalový zlatý a stříbrný standard.

Historická zkušenost se stříbrem jako platidlem je důležitou součástí investorské poptávky po tomto kovu. Avšak největší část poptávky je spojena s jeho značným průmyslovým využitím.

80 až 85 % vytěženého stříbra je určeno k průmyslovému zpracování. Dnes je stříbro druhou nejpoužívanější komoditou po ropě a má přes 10 000 možností využití. Díky svým výjimečným fyzikálním vlastnostem je stříbro v dnešním průmyslovém světě téměř nepostradatelné a těžko nahraditelné jinými kovy.

Stříbro má ze všech kovů nejvyšší tepelnou i elektrickou vodivost, stejně jako nejvyšší odrazivost, což jej předurčuje k významnému použití v elektronice. Téměř žádný elektronický výrobek nemůže existovat bez malého dílu stříbra.

Velké množství stříbra spotřebuje také zbrojní průmysl, například v raketách a řízených střelách. Obrovský potenciál využití stříbra tkví v nově se rozvíjejících technologiích: ve fotovoltaických článcích (kde se již dnes hojně využívá) a v nanotechnologiích (kde je velmi ceněno právě pro nejnižší rezistenci ze všech známých kovů), velkou měrou se využívá ve zdravotnictví pro svoje antibakteriální účinky.

Stříbro se používá téměř všude ve velmi malých množstvích, což zapříčiňuje velmi nepružnou poptávku po stříbře. I při násobném nárustu ceny stříbra se výrobci pravděpodobně nebudou snažit vyvíjet náhrady, neboť cena stříbra se na ceně výrobku podílí pouze malou částí.

Výrobci raději nakoupí dostatečné zásoby i za vyšší cenu, aby zajistili plynulý běh výroby. V mnoha výrobcích je dnes stříbro nenahraditelné. V typickém výrobku je ho sice velmi málo, ale bez něj výrobek prostě vyrobit nelze.

Poptávka po stříbře dlouhodobě převyšuje nabídku. Tento deficit byl pokrýván ze státních zásob. V 60. letech měla vláda USA zásoby kolem 200 000 tun stříbra. Dnes nemá žádné! Vytěžené nadzemní zásoby jsou 5× nižší než zásoby zlata a v případě zastavení těžby by vystačily jen na 4 měsíce provozu.

Přestože investiční poptávka neustále roste, málokdo ví, že stříbro je jedno z nejvíce podhodnocených aktiv současnosti. V roce 2004 činila investiční poptávka 6 %, v roce 2010 asi 14 % a téměř 30 % za rok 2014. Trh fyzického stříbra je velmi malý. Při dnešních extrémně nízkých cenách by stačilo méně než 20 miliard dolarů ke skoupení celoroční produkce.

Myslíte si, že cena strategicky významného kovu, jako je stříbro, by měla klesat? Navíc když dnes se jeho cena pohybuje pod celkovými náklady na jeho těžbu? Kdy je podle Vás nejlepší doba k nákupu tohoto unikátního aktiva?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *