Stříbro jako investice

Stříbro jako investice
Květen 22, 2017
Rostoucí ceny vs. znehodnocení peněz
Květen 31, 2017

Stříbro jako investice

Využijte extrémně nízkých cen drahých kovů pod celkovými náklady na těžbu!

Aktuální cena zlata se pohybuje 20 až 25 % pod celkovými náklady na těžbu, u stříbra je to až 40 % pod celkovými náklady. Asi se ptáte, jak je to možné? Je to takto dlouhodobě udržitelné a proč se tak vůbec děje?

První dvě otázky si zodpovíme už dnes. Nahlédneme letmo do ekonomické teorie.

Firma může z ekonomického hlediska po jistou dobu prodávat pod celkovými náklady na těžbu (je to pro ni ekonomicky výhodnější než těžbu přerušit). Důležité je, že její provozní náklady jsou nižší, než cena prodávaného produktu (v tomto případě drahého kovu).

Jednorázové náklady jako nákupy strojů, geologické průzkumy, povolení k těžbě nebo vybudování nového dolu označujeme za fixní kapitálové náklady. Právě tyto kapitálové náklady mají těžební společnosti poměrně vysoké.

Většina dolů je dnes v situaci, kdy výkupní cena drahého kovu je sice pod celkovými náklady, ale stále ještě převyšuje provozní náklady, tedy náklady na samotné vytěžení ze země, viz obrázek níže.

Těžební společnosti řeší tuto situaci především odkládáním důležitých kapitálových nákladů: tj. omezením průzkumů, odložením nákladů na obnovu dolů, omezením těžby v dolech s nižším obsahem drahých kovů v hornině a často i masivním propouštěním. Některé dokonce krachují.

Co z toho všeho plyne? Nižší těžba v budoucnu. Dokážete si představit, co se asi stane s cenou drahých kovů, když se setká klesající nabídka s rostoucí poptávkou? Vidíte stejně jako já, ten extrémně zajímavý potenciál růstu ceny drahých kovů?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *