Rostoucí ceny vs. znehodnocení peněz

Stříbro jako investice
Květen 27, 2017

Rostoucí ceny vs. znehodnocení peněz

Dnes si budeme povídat o fenoménu, který je s tvorbou peněz z ničeho nerozlučně spjat a tím je inflace. Inflace je po státu asi tím největším nepřítelem vašich peněz, pro někoho to může být však i jejich partner.

Je důležité pochopit, proč inflace vzniká. Tiskem peněz se zvyšuje jejich objem v ekonomice. Objem peněz v oběhu se zvyšuje rychleji než objem dostupného zboží a služeb. Tj. máme více peněz na stejné množství produktů. Ceny pak přirozeně začínají růst.

Nové peníze v oběhu nezvýší cenu produktů ihned, nýbrž lidé postupně zjišťují, že peněz je více a více. To tlačí ceny výrobků a služeb vzhůru. Růst cen díky většímu množství peněz v ekonomice je ale velmi nerovnoměrný a projeví se nejdříve a nejvíce růstem cen komodit a výrobních prostředků.  Co to znamená pro Vaše peníze? Že si za ně koupíte méně. Pamatujete si ještě, co jste si koupili za 100Kč před 10 nebo 20 lety? Srovnejte to s dnešními cenami. To je pořádný rozdíl, že?

Reálná inflace

„Bez zlatého standardu neexistuje žádný způsob, jak ochránit úspory před konfiskací skrze inflaci. Neexistuje bezpečný způsob uchování hodnoty. Kdyby nějaký existoval, vláda by jej prohlásila za nelegální, jak tomu bylo v minulosti v případě zlata. Finanční politika sociálního státu vyžaduje, aby neexistoval žádný způsob pro vlastníky bohatství, jak by se ochránili. Utrácení na dluh je prostě schéma pro konfiskaci bohatství.“
Alan Greenspan, 1966 (1987 – 2006 předseda Federálního rezervního systému – FED)
Podle Českého statistického úřadu byla inflace za posledních 6 let jen 9 %. Myslíte si, že ceny potravin, nájmů, energií a dalších produktů vzrostly za posledních 6 let jen o 9 %? (3 koruny ze 30Kč je 10 %). Osobně těmto statistikám již nevěřím. Uvažte, že v USA jen pouhou změnou metodiky výpočtu snížili inflaci o téměř 8 %.

Životní náklady se zvyšují několikanásobně rychleji než výnosy ze spořících účtů a penzijních fondů. Reálná míra znehodnocení peněz je tedy mnohem vyšší než oficiálně uváděné údaje. Každá tisícovka na Vašem stavebním spoření nebo penzijním připojištění je sice stejná, jako před 10 nebo 20 lety, ale koupíte si za ni mnohem méně.

Ještě Vám dává smysl spořit v běžných finančních produktech, kde se nominální výnos pohybuje v rozmezí 1 až 5 %, když reálná inflace je někde mezi 8 až 10 %? 
Nejvíce rostou náklady na bydlení a energie, zdraví a stravování. Jaké jsou Vaše náklady na bydlení, vodu, paliva a energie a jaké jsou na nákup potravin? Opravdu tvoří jen 27,5 % respektive 17 % Vašich výdajů? Je podle Vás kvalita potravin stejná nebo nižší než před 10 lety? Jak se na kvalitě výrobků projevuje plánované zastarávání? O kolik více byste zaplatili za stejnou kvalitu?
Neustálé reportování uměle snížené inflace má dalekosáhlé důsledky, o kterých však mnoho ekonomů nemá ani zdání. 

Proto je stále důležitější, ukládat svoje prostředky do aktiva, které je proti inflaci imunní. Takovým aktivem je dlouhodobě osvědčené zlato a stříbro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *