Drahé kovy

ZLATO

Zlato doporučují téměř všichni ekonomové jako trvalou hodnotu v rozbouřených vodách finančních trhů. Tento cenný kov začalo lidstvo používat před více než 5.000 lety a jako platidlo se v podobě mincí objevilo již kolem roku 700 před naším letopočtem. Přestože dnes není běžné platit zlatem, jeho likvidita zůstává stále velmi vysoká.


Celková roční poptávka po zlatě (cca 4.500 tun/ročně) je vyšší než produkce dolů (2.900 tun/ročně).
Těžební náklady prudce rostou a dnes se pohybují těsně pod aktuální cenou zlata na trhu. Investiční zlato lze zpeněžit prakticky po celém světě. Neexistuje na světě měna, která by sloužila jako všeobecně respektované platidlo tak dlouho jako zlato.
Vzhledem k tomu, že zlato je fyzická a nezpochybnitelná komodita, jeho hodnota nikdy neklesne na nulu.
Investiční zlato je finanční aktivum, které může být zcela anonymní, protože není součástí finančního systému.

STŘÍBRO

Stříbro patří k nejvzácnějším drahým kovům na světě. Díky svým jedinečným fyzikálním vlastnostem se dnes stalo stříbro nepostradatelné v moderní elektronice a počítačové technice. Poptávka po stříbře, především jako po průmyslové surovině roste a dnes přerůstá těžené množství. 


Už celá tisíciletí se stříbro celosvětově zpracovává a užívá v rozličných formách a oblastech, např. v průmyslu, při výrobě šperků, mincí či při investování.
Stříbro je cenově výhodné a je mnohem dostupnější než zlato - proto je vhodné i pro drobnější investory. To se ovšem v dohledné době díky rychle rostoucímu zájmu o stříbro a s tím spojeném růstu jeho ceny, změní.

Díky svým jedinečným chemickým a fyzikálním vlastnostem nemůže být stříbro nahrazeno žádným jiným materiálem. Pro své vyjímečné složení má bohaté využití v průmyslu, lékařství a v mnoha dalších oblastech. Stříbro se využívá ve více než 20.000 aplikacích a je druhou nejpoužívanější surovinou na světě.
Stříbro je celosvětově nepostradatelné. Proto bude jeho hodnota stále stoupat. Důvodem jsou jeho jedinečné vlastnosti jako schopnost nejlépe odrážet světlo, nejvyšší elektrická vodivost ze všech prvků, vysoká tepelná vodivost a především jeho antibakteriální účinky. Stříbro je kromě svého využití v průmyslu žádané i ve šperkovnictví, mincovnictví či v oblasti investic. Více o střibře se dozvíte v eBooku Dobrá rada nad zlato

PALLADIUM

Palladium je tzv. katalyzační kov. Vzhledem k tomu má strategické využití hlavně v automobilovém průmyslu, kde se používá při výrobě katalyzátorů. Dále se používá v zubním lékařství, medicíně, při čištění vody, ve šperkařství nebo v nových technologiích pro pohon automobilů.


Největší naleziště Palladia se nacházejí v Rusku (45%) a v Africe (40%). V roce 1992 byla cena 100 USD/oz, historické maximum potom v roce 2000, kdy byla cena 1100 USD/ oz. Palladium má obrovský investiční potenciál.

PLATINA

Platina je vzácný, ušlechtilý a zřídka se vyskytující kov jehož historie sahá do předkolumbijské éry. Používá se hlavně v katalyzátorech aut (platina dokáže absorbovat 90% škodlivých látek z výfukových plynů a proměnit je na méně škodlivé látky).


Sloučeniny Platiny, z nich nejvíce Cisplatin se používá v lécích na léčbu rakoviny chemoterapií, v zubním lékařství a ve šperkařství.

Těží se buď z niklové a měděné rudy, nebo samostatně v čisté formě. Hlavní naleziště jsou: Jižní Afrika – 80%, Rusko, Kanada a Indie. Platina nikdy neoxiduje, neodírá se, je nejkujnější ze všech kovů, ale je méně tvárná než zlato. Kvůli tomu ho používají nejlepší světoví hodináři ve svých limitovaných edicích jako Vacheron Constantin, Patek Phillippe, Rolex a Breitling.
V roce 2012 bylo z 245 tun platiny použitých 113 tun (46%) v automobilovém průmyslu v katalyzátorech, 76 tun (31%) ve šperkařství a 35,5 tun jako investice ve formě ingotů (cihly) a mincí, léky na rakovinu, turbinové motory, zapalovací svíčky v motorech.
Francouzský král Ludvík XIV. řekl v 18. století, že platina je jediný kov hodný krále. Nejvyšší třídy kreditních karet jsou platinové a hudební vydavatelství udělují platinovou cenu za nejvyšší prodeje alb.